Nie każda firma wie, że dzięki wdrożeniu działań poprawiających efektywność energetyczną może uzyskać dodatkowe środki. Poza dofinansowaniami dla różnych rozwiązań technologicznych, funkcjonują również oddzielne instrumenty finansowe, przyznawane na podstawie ilości zaoszczędzonej energii – to właśnie białe certyfikaty. Takie świadectwa mają zachęcać przedsiębiorców do wdrażania projektów energooszczędnych. Białe Certyfikaty lub inaczej świadectwa efektywności energetycznej – czym są i dlaczego warto się o nie starać?
Biały certyfikat to potwierdzenie ilości zaoszczędzonej energii dzięki wdrożonym inwestycjom poprawiającym efektywność energetyczną. Są wydawane przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i mają zachęcać do inwestowania w energooszczędne technologie. Jednostką wartości białego certyfikatu jest toe, czyli tona oleju ekwiwalentnego. Jedno toe wynosi 41,868 GJ, czyli 11,63 MWh. Minimalna wartość świadectwa, o którą można się ubiegać to 10 toe za jedno działanie albo grupę działań tego samego rodzaju.
Świadectwami efektywności energetycznej można obracać na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Cena białych certyfikatów jest zmienna, ale ich wartość stale się podnosi. To oznacza, że po otrzymaniu certyfikatu za konkretne przedsięwzięcia energooszczędne, można go sprzedać na giełdzie i skrócić tym samym okres zwrotu inwestycji. Białe certyfikaty są bezterminowe, co sprawia, że to stabilna i bezpieczna lokata kapitału.
Świadectwa są przeznaczone dla firm i instytucji, które poprawiły swoją efektywność energetyczną. Ubiegać się o nie mogą między innymi:
Białe certyfikaty przynoszą szereg korzyści zarówno w kontekście ekologii, jak i finansów:
Wdrożenie działań poprawiających efektywność energetyczną prowadzi do zmniejszenia zużycia energii, co bezpośrednio przekłada się na redukcję emisji gazów cieplarnianych. To krok w stronę realizacji celów klimatycznych i budowania zrównoważonej przyszłości.
Dzięki poprawie efektywności energetycznej firmy mogą znacznie obniżyć swoje rachunki za energię. Mniejsze zużycie energii to mniejsze koszty operacyjne, co ma bezpośredni wpływ na poprawę rentowności przedsiębiorstwa.
Sprzedaż białych certyfikatów na giełdzie energii stanowi dodatkowe źródło przychodów. Firmy, które zainwestowały w energooszczędne rozwiązania, mogą w ten sposób odzyskać część wydatków poniesionych na inwestycje.
Firmy, które dbają o efektywność energetyczną, zyskują pozytywny wizerunek w oczach klientów i partnerów biznesowych. Podejmowanie działań proekologicznych to istotny element budowania przewagi konkurencyjnej.
Inwestycje w nowe technologie i rozwiązania z zakresu efektywności energetycznej stymulują rozwój innowacji. Firmy, które decydują się na takie działania, często zyskują przewagę technologiczną, co pozwala im lepiej odpowiadać na rosnące wymagania rynku.
W kontekście uzyskania świadectw efektywności energetycznej, firmy mogą realizować różnorodne działania zmierzające do poprawy efektywności energetycznej. Oto kilka przykładów:
Poprawa efektywności energetycznej może przynieść firmie znaczne oszczędności. To także korzyść wizerunkowa, pozwalająca budować przewagę konkurencyjną. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jakie inwestycje warto przeprowadzić w twoim zakładzie, skontaktuj się z nami. Z kolei o tym, jak krok po kroku uzyskać biały certyfikat, piszemy w tym poradniku na naszym blogu: