Oblicz ślad węglowy swojej firmy i dowiedz się, jaki ma wpływ na środowisko
Zmiejsz swoje emisje,
zyskaj przewagę konkurencyjną
Uzyskaj rzetelną informację, ile gazów cieplarnianych emituje Twoje przedsiębiorstwo i jak przekłada się to na klimat.
Korzystaj z obliczeń przy raportowaniu swojego wpływu na środowisko.
Zredukuj swoje emisje – ślad węglowy jako punkt wyjścia do przygotowania strategii zeroemisyjnej.
Przyjrzymy się procesom w Twojej firmie i obliczymy ślad węglowy zgodnie z Protokołem Gazów Cieplarnianych (GHG Protocol).
Sprawdzimy całkowitą sumę emisji, wywoływanych zarówno bezpośrednio, jak i pośrednio przez Twoją organizację.
Co składa się na ślad węglowy?
Emisje w całym łańcuchu wartości – związane z wytworzeniem kupowanych mediów, surowców, usług (np. energii elektrycznej, cieplnej, półproduktów), transportem surowców czy półproduktów, związane z działalnością klienta, dystrybucją czy sprzedażą i utylizacją odpadów.
Emisje gazów cieplarnianych:
- dwutlenek węgla (CO2),
- metan (CH4),
- podtlenek azotu (N2O),
- fluorowęglowodory (HFC),
- perfluorowęglowodory (PFC),
- sześciofluorek siarki (SF6).
Obliczamy ślad węglowy
w trzech zakresach – w zależności od celu firmy
Zakres 1 | Zakres 2 | Zakres 3 |
---|---|---|
Obliczamy emisje bezpośrednie, które powstają w wyniku spalania paliw we własnych źródłach stacjonarnych lub mobilnych oraz emisji wynikających z własnych procesów technologicznych czy ulatniających się czynników chłodniczych. | Obliczamy emisje pośrednie, powstające wskutek zużycia zakupionej z zewnątrz i zużywanej przez klienta energii elektrycznej, cieplnej, pary technologicznej czy chłodu. | Skupiamy się na pozostałych emisjach pośrednich, które powstają w całym łańcuchu wartości – w tym w wyniku wytworzenia surowców lub półproduktów, gospodarowania odpadami, transportu, podróży służbowych pracowników, a nawet korzystania z produktów przez ich docelowych użytkowników. |
Rosnące stężenie gazów cieplarnianych w atmosferze jest bezpośrednią przyczyną zachodzących zmian klimatu. Jest to obecnie największe zagrożenie dla współczesnego świata. Obliczając ślad węglowy, robisz krok w stronę wprowadzenia pozytywnych zmian w przedsiębiorstwie. Przełożą się one na szereg korzyści, które możemy podzielić na trzy główne kategorie: środowiskowe (minimalizujesz negatywny wpływ działalności firmy na środowisko), ekonomiczne (optymalizujesz proces produkcyjny, obniżając dotychczasowe nakłady przeznaczone na produkcję) oraz wizerunkowe.