Biały certyfikat umożliwia uzyskanie dodatkowych środków na wykonanie modernizacji poprawiających efektywność energetyczną. Jego celem jest zachęcenie przedsiębiorców do realizacji przedsięwzięć służących poprawie efektywności energetycznej. Takie działania pozwalają obniżyć wysokość rachunków za energię oraz zadbać o pozytywny wizerunek firmy, a po ich zrealizowaniu można liczyć na dodatkowe środki w postaci sprzedanych świadectw. Wyjaśniamy, jak krok po kroku uzyskać świadectwo efektywności energetycznej.
Czym są białe certyfikaty? Sprawdź nasz artykuł na ten temat: Biały certyfikat: co to jest i jak działa?
W tym poradniku przedstawimy krok po kroku jak otrzymać świadectwa efektywności energetycznej. Z poniższej ilustracji dowiesz się, jaka jest kolejność działań, które musisz wykonać, aby starać się o białe certyfikaty. To ważne, aby dokładnie je zaplanować, ponieważ po rozpoczęciu prac nie ma już możliwości wnioskowania o te świadectwa. W skrócie, Twoja firma powinna realizować działania w następującej kolejności:
Białe certyfikaty wydawane są jedynie dla planowanych działań. Jeśli przedsiębiorstwo zamierza zainwestować w modernizacje poprawiające efektywność energetyczną jak np. termomodernizacja czy odzysk energii z procesów przemysłowych, warto postarać się o świadectwo efektywności energetycznej. W celu uzyskania certyfikatu należy złożyć wniosek do Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. Ważne, żeby odbyło się to przed podpisaniem umowy z wykonawcą i rozpoczęciem prac.
Kluczowym warunkiem otrzymania świadectw efektywności energetycznej jest przeprowadzenie audytu efektywności energetycznej dla wybranego działania modernizacyjnego. Raport z audytu powinien zawierać:
Po wykonaniu audytu wniosek wraz z odpowiednią dokumentacją należy przekazać do Prezesa URE. Dopiero wtedy można podpisać umowę na realizację prac. Ustawowy termin na ocenę wniosku to 45 dni. Jednak, praktyka URE w tym zakresie jest taka, że średnio proces wydawania świadectwa energetycznego może trwać nawet ponad pół roku.
Po zakończeniu inwestycji ponownie przeprowadza się audyt efektywności energetycznej, który ma na celu zmierzenie, czy wskazana we wniosku oszczędność energii została uzyskana. Obowiązek wykonania audytu powykonawczego dotyczy przedsięwzięć, dla których spodziewane oszczędności są większe niż 100 ton oleju ekwiwalentnego (toe). Ponownie praktyka URE odbiega od wymogów ustawowych i urzędnik może poprosić o wykonanie audytu powykonawczego dla działań przynoszących oszczędności poniżej 100 toe. Może się tak zdarzyć, kiedy wysokość oszczędności uległa zmianie lub kiedy urzędnik ma wątpliwości co do przekazanych informacji.
Tutaj warto zauważyć, że w przypadku, gdy po realizacji inwestycji okaże się, że oszczędności jest więcej, niż pierwotnie zakładano, można złożyć korektę wniosku wraz z powtórnie wykonanym audytem efektywności energetycznej.
Bezpośrednio po zakończeniu inwestycji składamy zawiadomienie o zakończeniu przedsięwzięcia. W przypadku działań skutkujących oszczędnościami powyżej 100 ton oleju ekwiwalentnego należy załączyć również audyt powykonawczy, który będzie zawierał dane pomiarowe z okresu referencyjnego po uruchomieniu zmodernizowanej instalacji.
Z białym certyfikatem wiążą się prawa majątkowe, które mają realną wartość pieniężną, co oznacza, że energię zaoszczędzoną średniorocznie dzięki modernizacji można spieniężyć na Towarowej Giełdzie Energii.
Odbywa się to za pośrednictwem domu maklerskiego – pieniądze wracają na konto przedsiębiorstwa na podstawie faktury.
Cena białego certyfikatu jest zależna od notowań na TGE - Towarowej Giełdzie Energii. Wartością świadectwa efektywności energetycznej jest toe, czyli tona oleju ekwiwalentnego. Choć notowania są zmienne, warto monitorować aktualną stawkę za toe, ponieważ ich wartość stale wzrasta, co jest powiązane i regulowane kwotą opłaty zastępczej, definiowanej przez ustawę o efektywności energetycznej. Sesje mają miejsce we wtorki i czwartki.