Projekt od A do Z czyli od audytu, przez projektowanie i realizację po finansowanie

W jednym z zakładów grupy Simoldes Plasticos, znajdującym się w Jelczu-Laskowicach pod Wrocławiem, przeprowadziliśmy szereg kompleksowych realizacji o wartości ponad 2,7 miliona złotych. Początkowo Klient przeprowadził z nami audyt energetyczny przedsiębiorstwa, a następnie zdecydował się kolejno na modernizację systemu oświetlenia w hali, układ sterowania sprężonym powietrzem, modernizację instalacji chłodniczej, odzysk ciepła ze sprężarek oraz modernizację wtryskarek tworzyw sztucznych. Całość została sfinansowana w modelu ESCO.

Zobacz case study tutaj
 
See the case study here
 

Audyt Energetyczny Przedsiębiorstwa

Przedstawiciele Simoldes Plasticos, przy współpracy z DB Energy, postanowili poszukać kluczowych oszczędności, które dadzą im przewagę konkurencyjną w branży. Ważnym elementem strategii rozwoju Simoldes Plasticos jest ciągła optymalizacja procesu produkcyjnego, m.in. poprzez wykorzystywanie nowych technologii oraz innowacyjnych materiałów, identyfikację nieopłacalnych produktów, zarządzanie wydajnością produkcji oraz wprowadzenie oszczędności w zakresie zużywanych materiałów.

Efektem przeprowadzonego w 2015 roku Audytu Energetycznego Przedsiębiorstwa było zidentyfikowanie aż 24 działań mogących poprawić efektywność energetyczną zakładu. Na tej podstawie nasz zespół audytowy zarekomendował szereg rozwiązań o największym potencjale zmniejszenia energochłonności zakładu. Wyselekcjonowaliśmy modernizacje instalacji chłodniczej, oświetlenia oraz maszyn produkcyjnych jako działania z najlepszymi dla Klienta efektami finansowymi i redukcyjnymi.

,,Firma DB Energy bardzo kompleksowo podeszła do modernizacji w naszym zakładzie i po przeprowadzeniu wnikliwego audytu podjęła się realizacji wskazanych rozwiązań, a także zaproponowała finansowanie zewnętrzne projektu w formule ESCO, dzięki czemu mogliśmy od razu przystąpić do realizacji inwestycji. Takie projekty to win-win, dla wykonawcy i inwestora.” – mówi Paweł Czerkawski, Dyrektor ds. Technicznych w Simoldes Plasticos.

Pierwszy krok

Działaniem, które zostało zrealizowane jako pierwsze w fabryce Simoldes Plasticos była modernizacja oświetlenia. Dzięki wykorzystaniu opraw oświetleniowych LED oraz systemu sterowania Dali, roczne oszczędności energii wynoszą około 60%. Cała modernizacja została przeprowadzona bez zatrzymywania procesu produkcyjnego. Dzięki specjalnym czujnikom możliwa jest regulacja natężenia oświetlenia sztucznego – kiedy naturalne światło dzienne jest wystarczająco silne, następuje zmniejszenie natężenia opraw LED do odpowiedniego poziomu i odwrotnie.

Realizacja inwestycji

Kolejnym, już bardziej skomplikowanym projektem inwestycyjnym była modernizacja układu sprężonego powietrza, gdzie zastosowaliśmy nadrzędny układ sterowania. Dodatkowo ograniczyliśmy stratę sprężonego powietrza dzięki zidentyfikowaniu i usunięciu nieszczelności w instalacji. Roczne oszczędności z samej redukcji strat powietrza to ponad 135 tysięcy złotych.

Nasi inżynierowie zarekomendowali także modernizację instalacji chłodniczej jako jedno z najbardziej efektywnych działań redukcyjnych - system ten zużywał znaczne ilości energii elektrycznej. Chłodzenie odgrywa kluczową rolę przy produkcji wyprasek we wtryskarkach. Są tam stosowane dwa obiegi – obieg chłodzenia form oraz chłodzenia oleju w maszynach. Najpierw następuje wtrysk płynnego plastiku do formy i zaciśnięcie czy sprasowanie, a następnie płynny materiał zostaje utwardzony wodą lodową. Temperatura wody zimnej oraz lodowej musi być więc na stałym poziomie, żeby ten proces przebiegał sprawnie.

W ramach modernizacji systemu chłodniczego zastosowaliśmy układ tzw. freecoolingu, polegający na wykorzystaniu temperatury otoczenia do wstępnego schłodzenia czynnika oraz włączyliśmy do obiegu sterownik nadrzędny. Odczytuje on parametry temperaturowe z maszyn oraz pomieszczeń i w odpowiedni sposób reguluje pracę układu pompowego transportującego wodę oraz urządzeń chłodniczych - chillerów oraz drycoolerów.  Taki układ sterowania pozwala na włączanie i wyłączanie poszczególnych elementów instalacji chłodniczej w zależności od temperatury otoczenia. Zastosowanie dodatkowych urządzeń pomiarowych oraz opracowanie odpowiednich programów opartych o nasze autorskie algorytmy przyczynia się do optymalizacji pracy urządzeń, a tym samym redukcji zużycia energii.

Ważnym i przynoszącym duże oszczędności energii projektem był odzysk ciepła zrealizowany w Simoldes Plasticos. W zakładzie wdrożyliśmy system odzysku ciepła odpadowego ze sprężarek powietrza, poprzez zastosowanie wymiennika olej-woda. Wymiennik włącza się szeregowo w olejowy obieg chłodniczy sprężarki, gdzie następuje przekazanie ciepła z gorącego oleju do wody, wykorzystywanej do CO lub CWU. Dzięki wykorzystaniu ciepła odpadowego do ogrzania wody, zredukowaliśmy ilość gazu, zużywanego w tym celu. Oszczędności są na tyle istotne, że w okresie od czerwca do września dodatkowe ogrzewanie nie jest potrzebne, co pozwala wyłączyć w tym czasie cały układ kotłowy. 

Ostatnim zrealizowanym działaniem był pilotażowy projekt optymalizacji pracy wtryskarek do tworzyw sztucznych. Ingerując w technologię produkcyjną, włączyliśmy przemiennik częstotliwości w obwód zasilający napęd elektryczny układu hydraulicznego. Istotą pomysłu jest kontrolowanie przepływu oleju oraz momentu załączania układu, co pozwala na dopasowanie ciśnienia do różnych form wtryskowych. Modernizacja nie wpływa na żadne inne parametry wtryskarki. Dzięki temu możliwa jest produkcja elementów o różnej gramaturze przy najwyższej efektywności energetycznej. Takie rozwiązanie pozwala osiągać od 20% do 60% oszczędności energii elektrycznej w zależności od formy, na której odbywała się produkcja.

Finansowanie w modelu ESCO

Firma Simoldes Plasticos w Jelczu-Laskowicach zdecydowała się na finansowanie części projektów inwestycyjnych w modelu ESCO, dzięki czemu nie musiała angażować własnych środków w przedsięwzięcia energooszczędne. Ich wartość to około 2,7 miliona złotych.

,,Wiele firm decyduje się na model ESCO ze względu na to, że przeważnie budżet inwestycyjny angażują w zwiększenie mocy produkcyjnych lub modernizację parku maszynowego. Projekty służące podnoszeniu efektywności energetycznej nie są dla nich priorytetowe.

Model ESCO pozwala by Klient bez obciążania własnego budżetu mógł sprawnie realizować założenia transformacji energetycznej. Co więcej taki rodzaj finansowania nie wpływa na bilans Klienta, a korzystny wpływ na wyniki finansowe firmy jest zauważalny już od pierwszego dnia po wdrożeniu nowych rozwiązań.” – mówi dr Łukasz Feldman, Dyrektor Finansowy w DB Energy.

Efekty modernizacji

  • Całkowity koszt modernizacji: 2,7 mln zł
  • Wymiana oświetlenia na oprawy LED i instalacja inteligentnego systemu sterowania DALI: zapotrzebowanie na energię elektryczną niezbędną do oświetlania hal spadło o 60% 
  • Modernizacja wtryskarek: redukcja zużycia energii o ponad 2 000 MWh rocznie, czyli około 30%
  • Układ sterowania instalacji chłodniczej: redukcja zużycia energii o ok. 35%
  • Odzysk ciepła ze sprężarek: oszczędność energii cieplnej w wysokości ok. 1 000 GJ
  • Prosty okres zwrotu projektów to około 2 lata
  • Finalne średnioroczne zmniejszenie zużycia energii: ponad 25%

Grupa Simoldes Plasticos to jeden z wiodących producentów elementów plastikowych dla branży motoryzacyjnej w Europie. Posiada swoje zakłady między innymi w Brazylii, Portugalii, Francji, Czechach i Polsce, gdzie jest obecna od 2003 roku.